کاوه گلستان

کاوه گلستان فرزند ابراهیم گلستان و فخری گلستان، همسر هنگامه گلستان و پدر مهرک گلستان بود.وی در ۱۷ تیر ۱۳۲۹ در آبادان متولد شد.یکساله بود که با خانواده اش به تهران آمد 

کاوه گلستان فرزند ابراهیم گلستان و فخری گلستان، همسر هنگامه گلستان و پدر مهرک گلستان بود.وی در ۱۷ تیر ۱۳۲۹ در آبادان متولد شد.یکساله بود که با خانواده اش به تهران آمد و در تهران بزرگ شده بود.تا کلاس هفتم در ایران درس خواند و از 13 سالگی برای ادامه تحصیل به یک شبانه روزی در انگلستان رفت.

در سال 1347 به تهران بازگشت.پیشه کاوه گلستان داستان‌نویسی و کارگردانی سینما،عکاسی و خبرنگاری بود.در سالهای 1348 تا 1350 در شرکت های تبلیغاتی به عنوان عکاس و انیماتور مشغول به کار شد کاوه گلستان. گلستان عکاس ویژه مجله تایمز بود.مدتی با آژانس خبری آسوشیتدپرس کار کرد، سپس به شبکه خبری بی‌بی‌سی پیوست و در تهران به کار مشغول شد..کار حرفه ای عکاسی را در 1350-1351 با اولین ماموریت مطبوعاتی اش که تهیه عکس و گزارش جنگ در ایرلند شمالی بود شروع کرد.چاپ عکس‌های گلستان از رویدادهای انقلاب ایران و جنگ ایران و عراق در بسیاری از مطبوعات معتبر کشورهای غربی، نامش را در میان خبرنگاران عکاس بین‌المللی به نامی آشنا تبدیل کرد و جوایزی را نصیب او کرد.کاوه گلستان از سال ۱۳۷۳ به تدریس عکاسی در دانشکده‌های هنری تهران پرداخت و از سال ۱۳۷۸ بعنوان فیلمبردار در BBC مشغول بکار شد

به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کاوه گلستان از همان دهه‌ی ۵۰ عکاس حرفه‌یی مستند اجتماعی بود. به اذعان همکارانش او فصل جدیدی در عکاسی مطبوعاتی ایران باز کرد و عکس‌های او از قلعه شهر نوی تهران، کارگرهای ساختمانی و معلولان آسایشگاه روانی یافت‌آباد، گواهی بر این امر است که به همکارانش نشان دهد: "باید دقیق‌تر نگاه کرد، نافذ و تیز".

سال ۱۳۵۶ با نخستین حرکت‌های انقلاب، جنبش اعتراضی علیه شاه را به مردم دنیا منتقل کرد. به پالایشگاه نفت آبادان رفت، عکس او از چند کارگر که شیر فلکه نفت را به نشانه اعتصاب و همبستگی با مردم می‌بندند، نماد قاطعیت مردم علیه رژیم پهلوی شد.

اعتقاد داشت، "عکس بود که خون شهید را به‌عنوان پیام معنوی انقلاب اسلامی، به سراسر ایران منتقل کرد. تصاویر شهدای به خون غلتیده انقلاب که دست به دست می‌گشت،خشم عمومی را نسبت به رژیم شاه افزایش داد".کاوه با آغاز جنگ ایران و عراق، همراه با دیگران، جهان را از جنگ، شهادت و از مصیبتی که بر جنگ‌زده‌ها می‌رفت، خبردار می‌کرد.

او می‌گفت: عکس‌های تولیدشده در زمان جنگ تحمیلی که عکاسان حرفه‌یی، آماتور و بسیجی تهیه کردند، یکی از کامل‌ترین و باارزش‌ترین مجموعه‌ی اسناد تاریخی در ایران است.

سال ۷۰دوربین فیلم‌برداری به‌دست گرفت و تصویربردار شد. همان سال مستندی ۲۲ دقیقه‌ ای و سفارشی را با عنوان "ثبت حقیقت"،در لندن برای کانال 4 انگلیس مونتاژ کرد. او در این مستند، پای صحبت چند روزنامه‌نگار ایرانی زمان انقلاب نشست.پس از دو سال بار دیگر به ایران آمد و ماندگار شد. دعوت به تدریس در دانشگاه‌های آزاد را پذیرفت و سال‌ها تجربه‌هایش را به نسل علاقه‌مند جوان منتقل کرد.او در جریان قتل‌های زنجیره‌یی نیز برای خانواده‌های قربانیان، فیلمی ۱۵ دقیقه‌یی مونتاژ کرد: "مرا در غم خود شریک بدانید".

از چند سال پیش با تلویزیون بی‌بی‌سی همکاری می‌کرد،با شروع حمله ارتش‌های آمریکا و انگلیس به عراق،با یک گروه خبری شامل جیم میور - خبرنگار بی‌بی‌سی در ایران -، استورات هیوز - تهیه‌کننده -، مترجم و یک راهنمای کرد،به کردستان عراق رفت. به گزارش ایسنا، کاوه گلستان جایزه رابرت کاپا را به‌خاطر عکسی از آن خود کرد که حضرت امام خمینی (ره) را در حال پایین آمدن از پله‌های هواپیمایی که او را از پاریس به تهران ‌آورد، نشان می‌دهد.

چاپ عکس‌های گلستان از رویدادهای انقلاب ایران و جنگ ایران و عراق در بسیاری از مطبوعات معتبر کشورهای غربی، نامش را در میان خبرنگاران عکاس بین‌المللی به نامی آشنا تبدیل کرد و جوایزی را نصیب او کرد. او در سال ۱۹۹۷ به دلیل آشکار کردن سرنوشت دهشتناک کودکانی که در یک یتیمخانه تحت شرایط بیرحمانه‌ای نگهداری می‌شدند به زندان محکوم و برای مدتی از کار روزنامه نگاری محروم شد.

عکس های گلستان فاقد مفاهیم ایدئولوژیک است. مفهوم اصلی لحظات در شعارزدگی های رایج در باب جنگ تبلور نمی یابد. عکاسی خبری جنگ در شکل آزاد و مستقل آن همانگونه که گلستان برگزیده بود خود اقدامی ضدجنگ است.وی در تمامی عکس های خود حریم و نفس انسانی را پاس می دارد. در چنین تحلیلی می توان دریافت که ابزار گزارشگری جنگ نه تنها در پی ثبت حقایق تلخ است بلکه فراتر از آن به دنبال نمایان ساختن آن چیزی است که در هنگام جنگ غایب است:صلح

خبرنگار و عکاس جنگ در عمل و حقیقت پیام آور صلح است.

فعالیت‌ها:

1352 عکاسی از کودکان گوشه و کنار ایران برای انتشارات فرانکلین.

انتشار کتاب " قلمکار" در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان.

1353 نمایشگاه عکس های کودکان ایران در گالری سیحون.

نمایشگاه کولاژهای پولارویدی " از دیو و دد.... " در گالری سیحون.

انتشار کتاب گلاب در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان.

1355 آغاز همکاری فعال با روزنامه آیندگان و گزارش های اجتماعی از جمله کارگرهای ساختمانی، روسپی های شهرنو و کودکان عقب افتاده و روانی که از این سه گزارش نمایشگاهی بنام " از روسپی و کارگر و مجنون " در دانشگاه تهران گذاشت که از طرف ساواک بعد از یک هفته توقیف شد.

1356 کار با مجله سبز .

1357 عکاسی گسترده از رویدادهای انقلاب ایران و کار در مجله تایم ، تهران مصور و نشریات دیگر .

1358 دریافت جایزه " رابرت کاپا " برای عکس هایش از انقلاب ایران .

عکاسی از درگیری ها و رویدادهای سیاسی و اجتماعی گوشه و کنار کشور .

انتشار کتاب " شورش " از عکسهای انقلاب با محمد صیاد .

1359 حضور فعال در جبهه ها با آغاز جنگ .

آغاز همکاری با آژانس های جهانی عکس .

1360 انتشار کتاب " جنگ " با آلفرد یعقوب زاده .

انتشار سری کتابهای " انقلاب نور " مجموعه عکس ، کار گروهی .

انتشار کتاب " غنچه ها در طوفان " با هنگامه گلستان . درباره حضور کودکان و نوجوانان در انقلاب . کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان .

1362 با زن و فرزندش به لندن رفت و در آنجا آژانس عکس ریفلکس را با چند عکاس دیگر تاسیس کرد. درطی 10 سالی که در لندن بود هرسال گاهی 10 تا 12 بار به ایران سفر میکرد ، برای عکاسی از جنگ و دیگر رویدادها.

1370ساختن مستند " ثبت حقیقت "

برای تلویزیون کانال 4 انگلیس که بعد از آن بمدت 2 سال ممنوع ا لکار شد .

1371 و 1372 مصاحبه ویدئویی با چهره های ادبیات ایران .

تصویربرداری و تدوین " گنگ خوابدیده " درباره زندگی محسن مخملباف .

لغو ممنوعیت کار در پایان سال و آغاز کار با تلویزیون آسوشییتد پرس ( ای - پی- تی- وی )

1373 آغاز تدریس عکاسی در دانشکده های هنری تهران.

1378 آغاز کار با تلویزیون بی بی سی بعنوان فیلمبردار .

13 فروردین 1382 در کفری کردستان عراق

 وی در ۱۳ فروردین ۱۳۸۲ هنگام انجام مأموریت تصویربرداری برای شبکه خبری بی‌بی‌سی در خط مقدم جنگ آمریکا علیه عراق، در شهر مرزی کفری در ۱۳۰ کیلومتری کرکوک در عراق که تحت کنترل اتحاد میهنی کردستان بود، بر اثر انفجار مین کشته شد.

انجمن عکاسان کرمانشاه تنها انجمن رسمی عکاسی است که زیر نظر اداره کل ارشاد اسلامی با شماره ثبت 949 و شناسه ملی 14005248300 ثبت گردیده است .

آدرس : کرمانشاه میدان غدیر مجتمع شهید آوینی انجمن عکاسان کرمانشاه

تلفن تماس با انجمن 09184597215

Scroll to Top